پرش لینک ها

مقایسه ماژول Manufacturing و jobs در Business Central از منظر ساخت و تولیدی

چگونه بفهمیم کدام ماژول برای کسب وکار ما مناسب‌تر است؟

برای تولیدکنندگان، ارزیابی ERP مهم است چرا که هر سیستمی که از آن استفاده می‌شود باید شامل عملکرد دقیق و مورد نیاز کسب و کار باشد تا بتواند با فرایند‌های تولید منطبق گردد. همچنین قابلیت‌های تولید در سیستم‌های ERP دقیقا مشابه هم نیستند و اگر فقط روی فرآیند‌های تولید تمرکز شود می‌توان امکانات سیستم‌ را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار داد.

در Dynamics 365 Business Central روش های مختلفی برای انجام فرایندهای تولید بسته به نوع صنعت و نوع فرایند وجود دارد. در این مطلب تفاوت بین ماژول jobs  و ماژول تولید در راهکار Business Central مورد بررسی قرار می‌گیرد تا تولیدکنندگان درک بهتری از تفاوت بین این دو داشته باشند و بهتر تشخیص دهند که استفاده از کدام یک برای کسب و کارشان منطقی‌تر است و یا بهره برداری همزمان از هر دو ماژول نتایج بهتری بهمراه دارد.

قابلیت‌های ماژول تولید

ماژول تولید در Business Central برای تولیدکنندگانی تعبیه شده است که کالاهای آماده فروش را تولید و تحویل میدهند. در Business Central اقلام و کالاها، تولید شده و در یک “موجودی قابل کنترل” نگهداری می‌شوند. این فرایند به یک BOM (لیست منابع اولیه) و مسیر (Routing) متکی است تا اطمینان حاصل شود که کلیه عملیات مربوط به ساخت کالای تمام شده در محاسبه بهای تمام شده محصول نهایی لحاظ شود. تمام قابلیت‌های مدیریت مونتاژ را شامل شده و هزینه های نیروی کار به ایستگاه‌های کاری گره خورده است. همچنین در Business Central می توان تنظیماتی را در فرایند تولید اعمال کرد تا به کاربران اجازه دهد براحتی BOM سفارشی، درخواست خرید و غیره بر اساس سفارش ایجاد کنند.

قابلیت‌های کامل ماژول ساخت و تولید

 • سفارشات تولید
 • لیست مواد اولیه (BOM)
 • مدیریت ورژن و نسخ
 • ساخت و تولید چابک
 • برنامه‌ریزی تأمین
 • پیش‌بینی تقاضا
 • برنامه‌ریزی ظرفیت منابع
 • مراکز ماشین
 • مدیریت مونتاژ

درنتیجه چه کسانی میتوانند از تولید در Business Central استفاده کنند؟

این راهکار برای تولیدکنندگانی مناسب است که خودشان کالاهای تمام شده را از ابتدا تا انتها تولید می‌کنند. مانند تولیدکننده‌ی مبلمانی که کاتالوگی از انواع مبلمان به فروش می‌رساند و دراینجا موارد شخصی‌سازی فقط به تغییر و انتخاب نوع  پارچه و رنگ چوب محدود می شود.

ماژول ساختقابلیت‌های ماژول jobs

Jobs در Business Central روش دیگری را برای تولیدکنندگان فراهم میکند تا بتوانند بطور موثر فرایند‌های تولید خود را مدیریت کنند.

Jobs بجای استفاده از BOM یا مسیر، هر فرایند تولید را به عنوان یک پروژه خاص تلقی می کند. این ماژول  می‌تواند مانند تولید از آیتم‌ها استفاده کند اما این موارد منحصر بفردند و در موجودی کالا موجود نیستند. نیروی کار به عنوان منبع بجای مرکز کار ردیابی می‌شود، به این معنی که منابع می‌توانند برای همه چیز ایجاد شوند، از لیفتراک انبار گرفته تا پیمانکار فرعی که در پروژه کار میکند.

از انجا که jobs برای هرمحصول پروژه ایجاد میکند میتوان برگه‌های زمانی (تایم شیت) را برای تعداد مشخصی از دوره‌ها یا هفته‌ها تهیه کرد و صاحبان پروژه میتوانند به این برگه‌های زمانی دسترسی داشته باشند و زمان‌های برنامه‌ریزی شده و محقق شده را برای کارهای افراد در Business Central ثبت و رهگیری می‌کنند.

قابلیت های کامل ماژول jobs

 • صورتحساب (فاکتور)
 • مدیریت ظرفیت منابع
 • هزینه‌های چندگانه
 • تخمین‌ها
 • مدیریت وظایف
 • مدیریت منابع
 • مدیریت برگه های زمانی (تایم شیت)

چه کسانی میتوانند از قابلیت های jobs در Business Central استفاده کنند؟

تولید کنندگانی که محصولات خود را به عنوان پروژه‌های جداگانه در نظر میگیرند عمدتاً از ماژول jobs بیش از ماژول تولید استفاده میکنند. Jobs امکان سفارشی‌سازی راحت‌تری را در هر سطح فراهم می‌کند و برای شرکت‌هایی مناسب است که محصولات on_off (محصولات سفارشی / تولید محدود وابسته به سفارش) تولید میکنند. مثلا در یک شرکت ساختمانی هر پروژه مسکونی می‌تواند به عنوان job تنظیم شود که مواردی مانند نقشه ها، مجوزها و مصالح ساختمانی می‌توانند به عنوان آیتم‌های منحصر به فرد مدیریت شوند. همچنین پیمانکاران فرعی نیز به شکل منابع در نظر گرفته می شوند تا ارتباط هرگونه اقلام و منابعی که برای یک پروژه منحصر به فرد موردنیاز است را آسان کنند.

ماژول Jobsاستفاده از هردو ماژول  manufacturing و jobs

شرایطی وجود دارد که منطقی است یک تولید‌کننده هر دو عنصر  jobs و manufacturing را با هم پیاده‌سازی کند. تولیدکنندگانی که هم کالاهای تمام شده (محصول نهایی) تولید می‌کنند و هم آن‌ها را در پروژه‌های منحصر به فرد اجرا می‌کنند می‌توانند از manufacturing برای تولید اقلام و از jobs برای اجرای آنها استفاده کنند. مثل یک شرکت نیروگاهی که هم قطعات نیروگاه را تولید میکند و هم در پروژه‌های احداث نیروگاه‌های برق از آن‌ها بهره‌برداری می‌کند.

یک دیدگاه بگذارید