dynamics-ax-and-nav

مقایسه اجمالی Microsoft Dynamics NAV و Microsoft Dynamics AX

Dynamics NAV و Dynamics AX هر دو از ERPهای مطرح در سطح جهانی هستند که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده اند. اشتراکات فرآیندی زیادی بین این دو ERP مایکروسافت وجود دارد. Dynamics AX برای سازمان‌های بزرگ و NAV برای سازمان‌های کوچک و متوسط طراحی شده است. همین استراتژی مایکروسافت در طراحی این دو راهکار نرم افزاری سبب شده است که تفاوت‌هایی در آنها وجود داشته باشد. در این متن سعی خواهد شد به صورت اجمالی به مقایسه این دو راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی پرداخته شود تا علاقه مندان بتوانند با بررسی آن انتخاب دقیق تری داشته باشند. بدیهی است که نیازها و منابع هر سازمان در انتخاب ERP مناسب برای آن سازمان نقش اساسی دارند.

این متن از طریق ارزیابی 3،225 معیار که در شش عنوان زیر دسته بندی شده است به مقایسه بین این دو راهکار نرم افزاری می پردازد.

1.مدیریت زنجیره تامین

بر اساس معیارهای ارزیابی این مقایسه، Dynamics AX قابلیت‌ها و امکانات بیشتری به نسبت NAV ارائه می دهد. البته این برتری به دلیل طراحی AX برای سازمان‌های بزرگ و نیازهای ویژه این سازمان‌ها که قطعا بسیار بیشتر و خاص‌تر از سازمان‌های کوچک و متوسط است، به وجود آماده است. هر دو راهکار برای نیاز‌های سازمان‌های کوچک و متوسط عملکرد تقریبا مشابهی دارند.

2. مدیریت فرایند توزیع

هر دو راهکار امکانات مشابهی را در مدیریت فرآیند توزیع فراهم می‌کنند.

3. خرده فروشی و بازرگانی

Dynamics AX و Dynamics NAV در حالت Built in در خصوص ویژگی‌ها و امکانات خرده فروشی و بازرگانی تقریبا عملکرد مشابهی دارند. البته امکانات یکپارچگی سخت افزاری و نرم افزاری موجود در NAV و تلاش‌هایی که توسعه‌دهندگان NAV انجام داده‌اند سبب شده است که NAV بتواند به یکی از بهترین ERPها در این زمینه تبدیل شود. امکان یکپارچگی سخت افزاری با بارکد ریدر و دستگاه‌های پوز می‌تواند به بهبود امکانات NAV کمک شایانی کند. همچنین امکان یکپارچگی سریع و راحت نرم افزاری NAV با انواع پلتفرم های فروش و E-commerce و وجود افزونه‌های نظیر LS Retail؛ NAV را به یکی از لیدرهای بازار در این حوزه تبدیل کرده است.

4. منابع انسانی

هر دو راهکار امکانات مشابهی را در مدیریت منابع انسانی فراهم می‌کنند.

5. مالی

در این بخش NAV عملکرد بهتری نسبت به AX دارد.

6. تکنولوژی محصول

هر دو راه کار Dynamics NAV و Dynamics AX تقریبا پوشش یکسانی از ویژگی های مرتبط با فناوری محصول ارائه می دهند.

البته باید یادآوری کرد که این گزارش صرفا یک سری اطلاعات اولیه در مورد این دو راهکار ارائه می‌دهد. انتخاب بین این دو کاملا وابسته به نیازهای سازمان، بودجه، ریسک پذیری سازمان و مدت زمان پیاده سازی این دو راهکار است. داینامیکس AX به دلیل طراحی برای سازمان‌های بزرگ به نسبت داینامیکس NAV هزینه‌های پیاده سازی بیشتری دارد و زمان پیاده سازی آن نیز بسیار بیشتر از NAV است. به دلیل همین زمان طولانی‌تر ریسک پیاده سازی ‌AX به نسبت NAV نیز بیشتر است.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند