پرش لینک ها

سامانه ERP سیستم یکپارچه نرم افزاری

در مورد سامانه ERP بارها شنیده اید، قبل از بررسی هر چیز توصیه می شود با پاسخ به سوالات زیر آماده بودن و نیازمندی سازمان و کسب و کار خود برای پیاده سازی یک سیستم ERP را ارزیابی کرده و محک بزنید؛

  • از سیستم های جزیره ای و مشکلات متعدد نگهداری و پشتیبانی آنها خسته شده اید؟
  • فرآیندهای غیراتوماتیک باعث ایجاد مغایرت و ورود اطلاعات تکراری می شود؟
  • بروز نبودن حساب های مالی کلافه تان کرده است؟
  • حسابداری واقعی تان در اکسل اتفاق می افتد و نه در نرم افزار مالی؟
  • گزارشات مالی و مدیریتی‌تان پیچیده است و اطلاعات کافی ارائه نمی دهد؟
  • توان محاسبه بهای تمام شده محصول یا خدمت ارائه شده در کسب و کارتان را ندارید؟
  • به روش های جدیدتری برای کنترل موجودی و انبارداری خود نیاز دارید؟
  • نبود یکپارچگی فرآیندی واقعی در سیستم های جزیره ای منجر به بروز اختلال های جدی فرآیندی و دوباره کاری های مکرر شده است؟
  • برنامه ریزی تولید با روشی سیستماتیک و بهینه انجام نمی شود و وابسته به افراد باقی مانده است؟

قبل از هر چیز باید تاکید کرد که به درستی ERP قبل از اینکه یک نرم افزار باشد یک سیستم داینامیک پویا و منعطف است. مجموعه‌ای از ارتباطات میان اجزا که در راستای هدفی مشخص در تعامل هستند، داده و اطلاعات تولید می کنند. و بر این اساس هماهنگ با هم و به طور کاملا یکپارچه فرایندها و الزامات و استانداردهایی را اجرا و پشتیبانی می‌کنند.

با تکیه بر روی این مفهوم ERP به مثابه سیستمی است که لاجرم از پویایی و انعطاف نیز بایستی برخوردار باشد. سیستمی که در برابر تغییرات واکنش‌های مناسب نشان دهد و در نهایت به عنوان منبع واحد و موثقی از داده و اطلاعات در کسب و کار Single source of truth به اتخاذ تصمیمات درست بهینه به موقع و قابل اتکا برای افراد یاری رساند.

البته که این سیستم همچون ارگانیسمی زنده می‌تواند به مروز زمان رشد یافته توسعه پیدا کند. شاخ و برگ‌های خود را به فراتر از مرز و محدوده خود بگستراند و در جهت نیل به سطوح بالاتری از بهره‌وری و کارایی به عنوان سیستم ارتقا یابد. یکی از بارزترین مثال‌های در خصوص کاملتر شدن سیستم‌های ERP اتصال آن‌ها به ابزارهای جمع‌آوری داده و اطلاعات در محل و مبدا تولید اطلاعات است.

در شرایط رقابتی امروز و تغییرات لحظه ای شرایط محیطی کسب و کار، سازمان ها ملزم به کاهش هزینه های عملیاتی، کاهش زمان انجام فعالیت ها، تاریخ تحویل سریع و مطمئن، خدمات بهتر به مشتری و هماهنگی عرضه تولید و تقاضا هستند؛ به منظور دستیابی به این اهداف سازمان ها به دنبال بکارگیری راهکار جامع نرم افزاری هستند تا کلیه بخش های مختلف سازمان، شامل مدیریت خرید، تدارکات و سفارشات، مدیریت تولید، مدیریت منابع انسانی، سیستم های مالی و حسابداری، سیستم توزیع و فروش و بازاریابی و خدمات و … را یکپارچه کنند.

آنچه در ابتدا اشاره شد تنها نمونه ای از مشکلات وضع موجود سازمان ها و کسب و کارهایی است که فرآیندهای آن ها نیازمند اصلاح بهبود یکپارچگی بازتعریف و یا حتی حذف مطابق با چهاچوب های استاندارد و بهروش های آن صنعت و با کمک پیاده سازی یک ابزار همچون سیستم یکپارچه نرم افزاری​​ ERP می باشند.

سیستم ERP مایکروسافت

ضرورت و اهمیت تحقق سامانه ERP

گروه خدمات مشاوره سامیکس پلی ارتباطی بین کادر مدیریتی سازمان و مهندسین نرم افزار و متخصصین فناوری اطلاعات برقرار می کند و به کمک برنامه ریزی استراتژیک و تحلیل سیستم های اطلاعاتی به سازمان این امکان را می دهد تا از فناوری اطلاعات و نرم افزارها به بهترین وجه در جهت اهداف و برنامه های کلان سازمان بهره برند. تیم مشاوره با استفاده از متدولوژی ها و چارچوب‌های معماری سازمانی و استفاده از ابزاری نرم افزاری و مدلسازی فرایندها، بهینه سازی و مهندسی مجدد الکترونیکی فرایندها، سازمان مشتری را برای پیاده سازی، استقرار و خرید نرم افزار ERP​ آماده می سازد. سامانه ERP به مثابه یک نگرش و فراتر از یک نرم افزار برای تحقق در هر کسب و کاری مستلزم بهبود سیستمی و تغییرات کم تا گسترده در آن سازمان است!

مایکروسافت Dynamics 365 Business Central

انتخابی ایده آل به عنوان سامانه ERP

Dynamics 365 Business Central به عنوان یک سیستم ERP استاندارد، ویژه مجموعه‌های SME طوری طراحی شده که به راحتی قابلیت توسعه و سفارشی‌سازی برای انواع صنایع و کسب و کارها را فراهم می‌آورد.

این سیستم ERP با تبعیت از استاندارد PCF Cross-Industry موسسه بهره‌وری و کیفیت آمریکا APQC، کلیه فرآیندهای حیاتی کسب و کار Core Business را به صورت End-to-End پوشش می دهد. و موتور قدرتمندی را در اختیار سازمان قرار می‌دهد که می‌تواند مطابق با نیازهای در حال تغییر هروزه کسب و کار تنظیم و پیکره‌بندی شود.

Business Central مایکروسافت توسط شبکه گسترده‌ای از پارتنرهای این شرکت در نزدیک به 200 کشور جهان پیاده‌سازی و نسخه‌های بومی ویژه هر کشور برای آن ارائه شده است.

این سیستم ERP پویا و منعطف دارای بیش از 600 Vertical Solution یا افزونه‌های ویژه صنایع مختلف است که توسط همین شبکه داشنی توسعه یافته و گسترش پیدا کرده است.

کسب و کار خود را از هر جایی اداره کنید

فناوری ابری cloud یا در محل on-permise (درون‌سازمانی). هر جا که نیاز داشته باشید، بیزنس سنترال در خدمت شما بوده و تجربه کاربری مشابهی را در اختیار شما خواهد گذاشت، صرف‌نظر از شکلی که آن را به کار می‌بندید.

تجارت خود را به شکل پویا درآورید. نسخه موبایلی از هر دو فناوری ابری و درون‌سازمانی پشتیبانی می‌کند و کابرد مناسبی در دستگاه‌های ویندوز، اندروید و آی او اس دارد. موانع زبانی را از سر راه بردارید. بیزنس سنترال از 40 زبان پشتیبانی می‌کند که باعث افزایش بهره‌وری شما خواهد شد.

داده‌ها را از طریق سیستم‌های خود ذخیره کرده و انتقال دهید. از رمزگذاری خودکار پایگاه اطلاعاتی مایکروسافت برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به داده‌های خود استفاده کنید.

مدیریت امور مالی

تصمیمات آگاهانه بگیرید. با استفاده از داده‌های گزارش‌ها، چارت‌ها و داشبوردهای مایکروسافت پاور بی‌آی که از طریق صورت‌های مالی و حسابداری، فروش، خرید و موجودی به دست می‌آیند، آگاهانه تصمیم‌گیری کنید. افزونه جدید پیش‌بینی پرداخت در کاهش مطالبات به شما کمک می‌کند.

چارت‌ها و گزارش‌ها را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید. چارت‌ها و گزارش‌ها را از طریق گزارشات غیر قابل انتقال، اکسل یا پاور بی‌آی بررسی کنید. برای تشخیص الگوها و ترندها از ابعاد نامحدود برای داده‌های خود استفاده کنید.

روند بستن حساب‌ها و گزارشگری مالی را با استفاده از قابلیت‌های مربوط به حساب‌های یکپارچه دریافتنی و پرداختنی تسریع کنید. روند کار را با تأیید جریان کاری و یکپارچه‌سازِ خودکار مایکروسافت پاور کارآمدتر سازید.

عملکرد مالی را به کمک دفتر کل سفارشات (G/L) و گزارش فهرست حساب رهگیری کنید. هزینه، درآمد یا گزارش سود را در ماژول حسابداری هزینه‌ها ارزیابی نمایید.

زنجیره تأمین خود را بهینه‌سازی کنید

پیش‌بینی بهترین زمان برای شارژ مجدد موجودی با استفاده از هوش داخلی. از پیش‌بینی‌های فروش و موارد احتمالی عدم موجودی برای ایجاد خودکار سفارشات خرید استفاده کنید.

یک دید کلی از موجودی خود داشته باشید و از همان روش هزینه‌یابی یا روش‌های دیگر برای آیتم‌های موجودی خود استفاده کنید. آیتم‌ها را آزادانه در بین نقاط مختلف جابجا کرده و کمیّت انبار را از طریق شمارش چرخه‌ای کنترل کنید.

با تأمین‌کنندگان یک همکاری فعال و اقتصادی داشته باشید. نام تأمین‌کنندگان بالقوه را ثبت کنید، از آنها استعلام گرفته و بهترین پیشنهادات را به سفارش بدل کنید. تأییدکنندگان مورد نیاز را طوری پیکربندی کنید که از انطباق امور با سیاست‌های داخلی و خارجی اطمینان یابید. از پیشنهادات ایجاد شده در سیستم بر مبنای تقاضای واقعی و پیش‌بینی‌شده و دسترس‌پذیری برای شارژ مجدد موجودی استفاده کنید.

بهینه سازی زنجیره تأمین
فرآیند فروش

به فرایند فروش سرعت ببخشید

آیتم‌های پرفروش را بر اساس پتانسیل درآمدی‌شان اولویت‌بندی کنید. تعاملات مشتریان را رهگیری کرده و در خصوص بهترین پیش‌فروش، فروش جانبی و فرصت‌های نوسازی در چرخه فروش راهنمایی بگیرید. درآمد خود را بهینه کرده و به نیازهای مشتریان رسیدگی کنید. برای این کار، از قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیر و تخفیف برای مشتریان مجزا و گروه‌های خاص استفاده کنید.

قراردادهای مربوط به سفارشات فروش و فرایندهای انجام سفارشات کلی را بررسی کنید. جزئیات مربوط به قیمت‌ها، تخفیف‌ها، تاریخ تحویل، در دسترس بودن کالاها و وضعیت انجام سفارش را به سرعت در اختیار مشتری قرار دهید. به کالاهای مرجوعی مشتری رسیدگی کنید. این کار را با مدیریت سفارشات مرجوعی از طریق ارائه کوپن‌های اعتباری، تعمیر یا تعویض کالا انجام دهید.

تحویل پروژه‌ها در موعد مقرر با رعایت بودجه

پروژه‌های مشتریان را با استفاده از کارنما و قیمت‌گذاری پیشرفته و قابلیت گزارشگری، ایجاد، مدیریت و رهگیری کنید. بودجه خود را توسعه داده و اصلاحش کنید تا سودآوری پروژه تضمین شود. سطح منابع را با برنامه‌ریزی در خصوص ظرفیت و فروش مدیریت کنید. صورت‌حساب مشتری را در قبال هزینه‌های واقعی و برنامه‌ریزی‌شده در خصوص سفارشات رهگیری کنید. با استفاده از بینشی که در خصوص وضعیت پروژه، سودآوری و معیارهای استفاده از منابع دارید، تصمیمات اثربخش اتخاذ نمایید.

تحویل پروژه ها
اداره انبار

انبار خود را به شکل کارآمد اداره کنید

تأسیسات انبار را بهینه کنید. برای این کار می‌توانید از تعبیه باکس‌ها و نقاط خاص در  بیزنس سنترال برای نمایش چیدمان انبار و قفسه‌ها استفاده کنید. وضعیت دریافتی‌ها و آیتم‌های انبار را با استفاده از یک قالب مشخص برای چیدمان آنها بر اساس نوع، اندازه و ظرفیت باکس کارآمدتر کنید.

به توصیه‌های مربوط به محل جابجایی آیتم‌ها توجه کنید تا فضا و پروسه جمع‌آوری کالاها بهینه شود. روند ارسال را تسریع کنید تا اصطکاک ناشی از انبارهای عبوری (کراس داکینگ) کاهش یابد. از داده‌های لحظه‌ای در خصوص مکان، باکس و تعداد آیتم‌ها برای انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان استفاده کنید.

به سطح خروجی بهینه دست یابید

با توجه به وضعیت عرضه و محدودیت‌های ظرفیتی خود اقدام به تولید کنید. روند تولید را حتی در محیط‌های سریع و پیچیده طبق برنامه پیش ببرید. یک فهرست از کالاهای قابل فروش، مواد اولیه، قطعات مونتاژ شده و منابع به عنوان فهرست مواد تهیه کنید که نهایتا به تولید محصول هدف خواهد انجامید.

از سفارشات مونتاژ برای شارژ مجدد انبار استفاده کنید. نیازهای خاص مشتریان را در فهرست مواد لحاظ کنید. برای تهیه فهرست از هزینه فروش و خط سفارشات در مراحل مونتاژ-تا-سفارش استفاده کنید. از سفارشات تولید برای فرایندهای پیچیده‌تر استفاده کنید. میزان مصرف و خروجی را ثبت کنید و چندین فهرست مواد و مسیر مختلف را مدیریت نمایید. مغایرت‌های مربوط به ضایعات و انحرافات را برطرف کنید.

خروجی بهینه
وعده های خدماتی

به وعده‌های خدماتی خود پایبند باشید

یک دید کلی از وظایف سرویس و حجم کاری خود داشته باشید تا کارمندان را به طور مؤثر به انجام سفارشات بگمارید. برای ارائه خدمات قابل اطمینان به مشتریان، قراردادهای سرویس را رهگیری کنید. با ثبت خودکار کالاهای ارسالی به عنوان آیتم‌های سرویس، از انجام یک انتقال منعطف اطمینان حاصل کنید. برای بهینه‌سازی سرویس بهتر است که جزئیات لازم را در یک مکان نگه دارید.

مشکلات بعد از فروش را مدیریت کنید، خواه سفارش نیاز به تعویض کامل داشته باشد یا مشکل با یک تعمیر ساده برطرف شود. جزئیات تعمیر، از جمله آیتم‌های استفاده‌شده، قطعات یدکی و حق‌الزحمه تعمیر را برای هر سفارش رهگیری کنید. مادامی که کالای مشتری در دست تعمیر است، با ارائه تجهیزات یدکی وفاداری آنها را افزایش دهید.

طوری ساخته شده که درخور نیازهای شما باشد

بیزنس سنترال، با عاملیت عمیق و گسترده‌ای که در حوزه صنعت دارد، یک پلت‌فرم جامع و قابل تنظیم است که به افزایش بهره‌وری کمک می‌کند. اکوسیستم پارتنر جهانی ما افزونه‌های تجاری متنوعی را به فراخور نیاز صنایع مختلف ارائه می‌دهد.

برای یافتن صدها اپلیکیشن و بسته اجرایی که در حوزه صنعت کاربرد دارند، می‌توانید به بازار مایکروسافت اپ‌سورس مراجعه کنید. در هر زمینه‌ای که تخصص داشته باشید، بیزنس سنترال به پیشرفت کسب و کار در حال توسعه شما کمک خواهد کرد. این‌ها فقط چند نمونه از اپلیکیشن‌های موجود هستند.

توسط ChargeLogic، LLC

ChargeLogic Payments

نرم‌افزار پردازش کارت اعتباری PCI برای کلیه کانال‌های فروش.

توسط Insight Works

Warehouse Insight WMS

افزایش دقت در انبارداری و ارتقای بهره‌وری به کمک موبایل و بارکد.

توسط LS Retail

LS Express

تمام کارکردهای مربوط به یک POS خرده‌فروشی. در دسترس برای AU ، AT ، BE ، DK ، DE ، IS، NZ ،NL ، ES ، CH و GB.

توسط NETRONIC Software GmbH

Visual Jobs Scheduler

تسهیل روند ایجاد پروژه‌ها و برنامه‌ریزی منابع به کمک نمودار برنامه‌ریزی گانت.