پرش لینک ها

مروری بر برخی ویژگی های جدید SQL Server 2012 در حوزه ارائه خدمات هوشمندی تجاری

​امروزه، فهم و تجزیه تحلیل حجم عظیم داده هایی که در طی سال ها در سطوح مختلف سازمان و در سطح تجهیزات و سیستم های متعدد تولید و ذخیره شده، برای بسیاری از سازمان ها به چالشی بزرگ مبدل شده است. برای دستیابی به اهداف و اتخاذ تصمیمات مناسب، سازمان ها نیازمند قابلیت های قدرتمند هوشمندی تجاری اند که آنها را به طیف گسترده ای از توانمندی ها از گزارشگیری و تجزیه تحلیل تا قابلیت های سلف سرویس، مجهز می کند؛ این قابلیت ها در کاهش مسئولیت واحدهای IT در برآورده سازی نیازهای سازمان نقش موثری ایفا می کند.

SQL Server 2012 با فراهم آوردن قابلیت های زیر به سازمان ها در نیل به اهداف و اتخاذ تصمیمات موثر کمک می کند:

فراهم آوردن طیف گسترده ای از قابلیت های BI و تکنولوژی های مدیریت اطلاعات سازمانی
کمک به کاربران در رمزگشایی از داده ها و حصول دانش و بیش عمیق از اطلاعات با بهره گیری از قابلیت های کوئری گیری جدید Power View در و قابلیت های جدید PowerPivot
کمک به کاربران برای حصول درک بهتری از داده های سازمانی با استفاده از قابلیت های گزارشگیری و تجزیه تحلیل بهبودیافته
مهیا کردن امکان دسترسی کاربران به هوشمندی در سرتاسر سازمان از طریق BI سلف سرویس، دشبوردها و کارت های امتیازی و قابلیت های تعاملی شیرپوینت

سه ویژگی اصلی SQL Server 2012 که به ارائه و حصول دانش عمیق از داده ها کمک شایانی می کند، عبارتند از:

پویش و اکتشاف سریع داده ها
قابلیت های BI سلف سرویس
داده های موثق و سازگار

پویش و اکتشاف سریع داده ها

قابلیت های مرتبط با اکتشاف و پویش داده ها را با تجهیز کاربران به امکان دسترسی و ترکیب داده ها از منابع گوناگون، ارتقاء بخشیده و به کاربران کمک می کند تا گزارشات ضروری و اپلیکیشن های تحلیلی را به سادگی ایجاد نمایند، و با استفاده از ابزارهای آشنا دانش بدست آمده را به اشتراک گذارند. بعلاوه نسخه جدید قابلیت های سفارشی سازی جدیدی را، که از قابلیت برنامه نویسی برخوردارند، شامل می شود.

Power View

Power View ابزاری جدید و تعاملی برای گزارشگیری و پویش داده هاست که کاربران را قادر می سازد تا بصورت بصری به اکتشاف و سیاحت در داده ها بپردازند.

به عبارتی، Power Viewاپلیکیشین مبتنی بر وب Silverlight مایکروسافت است که می تواند مستقیما از جانب کاربران نهایی، بدون هیچگونه وابستگی به IT، به کارگرفته شود. با استفاده از Power View کاربران نهایی می توانند از نمای تعاملی و جذاب داده های موجود به فرم مدلهای Tabular، شامل فایل های PowerPivot منتشرشده در گالری های PowerPivot و یا مدل های معنایی هوش تجاری، بهره مند شوند. بعلاوه با استفاده از Power View کاربران می توانند داده ها را به سرعت و سهولت تجزیه تحلیل کرده و دانش و اطلاعات بدست آمده را با استفاده از مروگر در سطح سازمان به اشترک گذارند.

مزایای اصلی زیر را شامل می شود:

به تصویرکشیدن و تجسم تجربه طراحی: کاربران می توانند داده ها را به کمک طیف گسترده ای از نمودارها و جداول و به منظور انطباق تجسم داده ها با نیازمندی ها و اهداف مدنظر کاربران مختلف، ایجاد نمایند.

فیلتر کردن و هایلایت کردن داده ها: Power View می تواند ارتباطات مابین جداول گوناگون در مدل معنایی پایه ای را شناسایی کرده و کاربران را در تعامل با داده ها و حصول بینش تجاری یاری نماید.
عملکرد: فقط آن بخشی از داده ها را که برای تجسم و تصویرسازی داده ها در هر زمانی لازم، است، بازیابی می کند. این امر با صرفه جویی در زمان و منابع موردنیاز که برای بارگذاری تمامی داده ها موردنیاز است، سطح عملکرد را به میزان چشمگیری ارتقاء می بخشد.

آلارت دهی سلف سرویس: آلارت دهی سلف سرویس از ویژگی های جدید سرویس گزارشگیری SQL Server 2012 است که بهره وری کارکنان را با فراهم آوردن آلرت های قابل اطمینان برای گزارشات افزایش می دهد. کاربران قادرند برای نظارت و پیگیری تغییرات بروز کرده بر روی گزارشات و با تعریف قوانین و شرایط مشخص، آلرت تنظیم نمایند. در صورت برآورده شدن این شرایط، آلرتی برای اگاهسازی کاربر در مورد تغییرات ارسال می شود. تنظیمات زمانبندی منعطف با ارسال در لحظه ی آلرتها، نیازمندی های کاربران و کسب و کار را بدون احتیاج به نظارت دستی بر شرایط، برآورده می سازد. برای ایجاد آلرت، بعد از اجرای گزارش، باید دستور آلرت جدید داده را از منوی اکشن انتخاب نمود.

دستورالعمل آلرت جدید داده ها، به کاربران این امکان را می دهد تا پیش نمایش داده های استفاده شده توسط عناصر گزارش را مشاهده کرده و در نتیجه آلرت ها را با تعریف و ایجاد قوانین جدید، وضع کنند.

ارتقاء و بهبود قابلیت های PowerPivot
در نسخه 2012، مایکروسافت قابلیت های تجزیه تحلیل داده ها در PowerPivot را، برای فراهم آوردن کارکردهای بهبودیافته در حوزه BI سلف سرویس برای همه کاربران، ارتقاء داده است. بهبودهای پیاده سازی شده در PowerPivot به کاربران کمک می کند تا داده ها را از منابع چندگانه ترکیب کرده، گزارشات و اپلیکیشن های تحلیلی را با سرعت بیشتری تولید نمایند و با بهره گیری از محیط آشنای اکسل و شیرپوینت اطلاعات و دانش بدست آمده را به اشتراک گذارند.

PowerPivot برای اکسل

PowerPivot برای اکسل بر روی نسخه 2010 اکسل است که به کاربران کسب وکارها اجازه می دهد تا از داده های بدست امده از منابع گوناگون، برای ایجاد مدلهای کسب و کار استفاده کنند. با استفاده از کاربران ابزاری قدرتمند و در عین حال با قابلیت به کارگیری آسان برای تجزیه تحلیل داده ها در اختیار خواهند داشت که ویژگی های جدید زیر را شامل می شود:

نمای دیاگرام ها: امکان مشاهده جداول در قالبی بصری و سازماندهی شده با مهیا بودن قابلیت تغییر ارتباطات و سلسله مراتبی ها با استفاده از نمای دیاگرامی تمامی جداول

سلسله مراتب ها: تسهیل انتخاب و پیمایش مسیرهای داده با توانمندسازی کاربران در تعریف مجموعه ای از ستونها در سطح فرزندان

ارتباطات در نمای دیاگرام ها: توانمندسازی کاربران در ایجاد و مشاهده آسان ارتباطات بین ستونهای جداول گوناگون با استفاده از راهکاری ساده سازی شده برای تجسم اینکه چگونه جداول مختلف با یکدیگر در ارتباطند.

روابط چندگانه: تعریف روابط چندگانه برای مجموعه واحدی از جداول

قابلیت های گزارشگیری: تمامی ویژگی های ابزارهای گزارشگیری، شامل جزییات جداول و URL تصاویر، از داخل PowerPivot قابل مدیریت هستند.

شاخص های کلیدی عملکرد: این قابلیت به سازمان در ارزیابی وضعیت جاری شاخص ها و مقایسه آن با مقادیر مطلوب، کمک می کند

سایر ویژگی عبارتند از:

قابلیت مرتب سازی پیشرفته
پشتیبانی از داده های از جنس BLOB

BI سلف سرویس

یکپارچه سازی سرویس گزارشگیری SQL با شیرپوینت، قابلیت های BI سلف سرویس را با توانمندسازی کاربران در تجسم و تعامل با داده های مدل شده و از طریق ویژگی هایی نظیر Power View و آلرت دهی سلف سرویس بهبود بخشیده است. در نسخه 2012، یکپارچگی سرویس گزارشگیری با شیرپوینت، پروسه Back Up و Restore از دیتابیس گزارشگیری را به بخشی از فرآیند Central Administration backup and restore تبدیل می کند.

داده های موثق و سازگار

در نسخه 2012 مدل جدیدی برای دسترسی و یکپارچه سازی داده ها از منابع گوناگون و ایجاد، نظارت و اشتراک گذاری راهکارهای قدرتمند هوشمندی تجاری از طریق اپلیکیشن های آشنا، ارائه شده است. مدل سمانتیک BI مدل داده ای تلفیقی جدیدی است که قابلیتهای تحلیلی قدرتمند مدل های داده ای چندبعدی و نیز سادگی مدلهای Tabular را بطور همزمان ارائه می کند. این مدل بستری قدرتمند و منعطف برای تمامی اپلیکیشن های BI فراهم ساخته که از تمامی نیازمندی های در حال گسترش سازمان ها از قبیل قابلیت های پیشرفته تحلیلی، پشتیبانی می کند. بعلاوه طیف گسترده ای از راهکارهای BI شامل گزارشگیری، تجزیه تحلیل، کارت های امتیازی و دشبوردها را ارائه می کند.

یک دیدگاه بگذارید