پرش لینک ها

استاندارد داده های ساختار یافته XBRL چیست؟

ارسال آنلاین صورت های مالی از ERP Dynamics NAV به سیستم کدال بورس با استفاده از خروجی استاندارد XBRL

شما می توانید با استفاده از سیستم نرم افزاری ERP Dynamics NAV مایکروسافت گزارشات و صورت های مالی خود را در ساختار استاندارد زبان XBRL دریافت و حتی به صورت آنلاین برای سایر سامانه ها از جمله سیستم کدال بورس ارسال نمایید فلذا در اینجا ERP به عنوان زیرساختی برای مجموعه ها به منظور استاندارد سازی گزارشات و امکان تبادل آنلاین داده ها و اطلاعات مالی با سایر ذینفعان  عمل می کند، شرکت هایی که در آینده قصد حضور در بورس  را دارند می توانند با استفاده از چنین زیرساخت استانداردی مطابق معیارهای بین المللی فرآیند توسعه و گسترش فعالیت خود را به بهترین شکل تسریع نمایند.

استاندارد داده های ساختار یافته یا XBRL چیست؟

گزارشات سالانه، گزارشات فصلی، و تجزیه و تحلیل مدیریت تنها بخشی از گزارشات هستند که شرکتها بایستی برای سرمایه گذاران و یا قانونگذاران ارائه دهند. بیشتر شرکتها این گزارشات مالی را بطور دستی تولید می کنند و در نتیجه با مشکلات ناشی از فرایندهای دستی مانند ریسک بالای بروز خطا، زمانبر بودن، و از همه مهمتر نبود یک استاندارد گزارش دهی مواجه می شوند.

این مشکل با توجه به این واقعیت که شرکتها در یک سطح جهانی عمل می کنند و با سرمایه گذاران و قانونگذاران نقاط مختلف جهان مواجه می شوند که برای استاندارد گزارش دهی مالی برای گزارش دهی خارجی و داخلی را به عنوان اهمیت حیاتی قائل می شوند تشدید می شود. این موضوعات در مقدمه ای بر XBRL (زبان گزارشگری توسعه پذیر) مورد توجه قرار گرفته اند.

این کنسرسیوم با قدرت اعضایی که همه اطلاعات زنجیره تامین گزارش دهی تجاری و مالی – که در سطح جهانی منبع باز، مبتنی بر صنعت و مورد تایید قرار گرفته اند – را ارائه می دهند را بهم پیوند می دهد. به بیانی ساده، XBRL یک استاندارد زنجیره تامین اطلاعات الکترونیک برای هدایت اطلاعات گزارش دهی مالی و تجاری در یک قالب اطلاعات هوشمند و ارتباطی می باشد.

XBRL چیست؟

XBRL یک استاندارد باز برای تبادل الکترونیک داده های تجاری و مالی می باشد. در واقع، XBRL یک دیکشنری از برچسب های مختلف می باشد که ممکن است برای هر مولفه از یک صورت مالی اعمال شود. این به نرم افزار استاندارد می گوید که آیتم چه هست و این آیتم چگونه با آیتم های دیگر در گزارش ارتباط پیدا می کند مانند اینکه به همه واقعیات در گزارش یک بارکد منحصر به فرد داده شود.

در XBRL یک رقم صرفا یک رقم مانند 100000 نیست. در داده های XBRL همین رقم بصورت INR1000000 به معنای فروش های شرکت X در بخش محصولات مشخص هندی در یک فصل مشخص از یک سال مشخص خوانده می شود. به عبارت دیگر، آیتم های توصیفی مانند ارز، دوره زمانی و غیره یک بخش از خود رقم محسوب می شوند. این روش کاربران را قادر می سازد تا برچسب های یک شرکت در طی دوره های زمانی مشخص را با هم مقایسه نمایند و یا حتی برچسب ها را میان شرکت ها مقایسه نمایند.

برای مثال، کاربران پی خواهند برد زمانی که برچسب های درآمدی میان شرکت الف و شرکت ب را با هم مقایسه می نمایند در واقع داده های با ارز مشابه را در یک دوره زمانی مشخص با هم مقایسه نمایند. مزایای آن برای مدیریت و سرمایه گذاران روشن است زیرا که آنها اکنون می توانند اطلاعات را بسیار سریع و در شرایطی که برچسب آشکارا نشان می دهد دریافت کنند.

چرا XBRL؟

مزایای داده های XBRL با توجه به اشکال قراردادی داده ها به ترتیب ذیل هستند:

 • استاندارد: XBRL به عنوان یک استاندارد در سراسر جهان مورد پذیرش و تایید قرار گرفته است و در نتیجه ناسازگاری ها در ترمینولوژی ها و قالب های داده ای را کاهش می دهد.
 • دقت: XBRL داده های بسیار دقیق را فراهم می سازد زیرا که این داده ها را می توان هم محاسبه کرد و هم اثبات نمود.
 • سرعت: XBRL ارائه بسیار سریعتر و به موقع گزارشات را ممکن می سازد و در عین حال روشهای کارآمد، دقیق و مرتبط برای جستجوی داده را ارائه می دهد.
 • قابلیت استفاده مجدد: XBRL را می توان مجددا مورد استفاده قرار داد و بدین ترتیب با روشها و قالبهای مختلف داده های یکسان را نمایش داد.
 • پلت فرم مستقل: XBRL یک استاندارد متن باز و در عین حال پلت فرم مستقل است و لذا کمک می کند تا داده ها به سهولت مبادله شده و انتقال پیدا نمایند.
 • ناحیه مستقل: XBRL ارائه و تبادل داده ها با زبان های بسیار مختلف را ممکن می سازد.

عملکرد XBRL چگونه است؟

یک سند XBRL را می توان به عنوان یک سیستمی از بارکد قلمداد نمود. این بارکدها نه تنها صرفا اطلاعات را دارا هستند بلکه مشخصه هایی که اطلاعات را توصیف می کنند را نیز دارا هستند. فرایند XBRL را می توان با کمک نمودار سمت چپ بهتر مورد شناسایی قرار داد:

سند منبع گزارش سالانه شرکت است که بایستی به XBRL تبدیل شود.

تاکسونومی XBRL یک دیکشنری از مولفه هایی که گزارش داده شده اند می باشد. این تاکسونومی برچسب ها و یا بارکدهای همه مولفه هایی که در گزارش سالانه ظاهر می شوند را فراهم می سازد.

ایجاد اسناد XBRL شامل فرایندهای برچسب گذاری سند است. برچسب گذاری فرایند اختصاص بارکدها به همه اسنادی که در گزارش سالانه ظاهر می شوند می باشد.

زمانی که همه مولفه های موجود در گزارش سالانه برچسب گذاری شدند سند نمونه XBRL ایجاد شده و فرایند کامل است.

سند نمونه XBRL همه واقعیت هایی که در گزارش سالانه گزارش شده اند همراه با مشخصه های توصیفی داده هایی که گزارش داده شده اند را در برمی گیرد. سند نمونه یک پلتفرم مستقل است و می توان آن را برای نمایش و انتقال داده ها طبق نیاز کاربر مجددا مورد استفاده قرار داد.

یک دیدگاه بگذارید

 1. ارسال نظر

  علی یزدان خواه می گوید:

  به نظرم در ابتدای متن تاکید شود که Nav یک قابلیتی را دارد و بعد قابلیت توضیح داده شود
  در ترجمه بیشتر دقت شود
  open source متن باز ترجمه میشود معمولا نه منبع باز
  و یا جمله زیر که از متن استخراج شده
  برای مثال، کاربران پی خواهند برد زمانی که زمانی برچسب های درآمدی میان شرکت الف و شرکت ب را با هم مقایسه می نمایند در واقع داده های با ارز مشابه را در یک دوره زمانی مشخص با هم مقایسه نمایند.