پرش لینک ها

چرا خرید MRP جداگانه نمی تواند نیازهای شما را برآورده کند؟

بسیاری از شرکتهایی که به دلیل ترس یا نگرانی از تغییر سیستم های اطلاعاتی جامع سازمانشان به جای استقرار ERP یکپارچه تصمیم میگیرند، سیستم مالی و حسابداری و خرید و فروش و انبار خود را حفظ کنند و برای رفع مسایل برنامه ریزی تولید و بهای تمام شده به سراغ خرید یک سیستم MRP جداگانه می روند، در عمل با این واقعیت روبرو می شوند که علیرغم اینکه هزینه MRP در ابتدا اندکی کمتر از ERP به نظر میرسد وقتی با سایر هزینه های لازم برای فعالیت برخط و لحظه به لحظه MRP روبرو می شوند که شامل یکپارچه سازی MRP به صورت دستی یا اتوماتیک با داده های فروش و خرید و انبار می شود، در می یابند که در عمل پیاده سازی MRP جداگانه هم ممکن است هزینه بیشتری در نهایت به همراه داشته باشد و هم به دلیل جزیره ای بودن سیستم ها و اتصال جداگانه بین MRP و سیستم موجود، هیچ گاه اطلاعات بی نقص و کنترلهایی که در ERP وجود دارد، در این سناریو نخواهند داشت و همیشه درگیر مغایرت گیری و حل مشکلات یکپارچه سازی بین سیستم ها خواهند بود. فلذا در بسیاری موارد با بررسی دقیق تر Total cost of ownership استقرار MRP جداگانه در می یابند که تغییر به سیستم یک فناوری بروز و یکپارچه که سرتاسر کسب و کار (end-to-end) از بخش های در ارتباط با بیرون سازمان و بخش های درون سازمان را پوشش دهد در عمل راهکار منطقی تری خواهد بود.

چرا ممکن است MRP متناسب تجارت شما نباشد؟

یک سیستم MRP ممکن است به تنهایی نتواند نتایجی راکه تولیدکنندگان انتظار دارند برآورده کند و باعث ایجاد فشار، هزینه و ایجاد نقاط مبهم بیشتری در عملکرد آنها شود. مگراینکه توسط نرم‌افزاری پشتیبانی شود که کسب وکار را بصورت end_to_end (صفرتاصد) به هم متصل کند. برای تولید کنندگانی که بدنبال بهترین راه حل برای عملیات خود هستند اجرای یک سیستم برنامه ریزی احتیاجات مواد (MRP) بنظر میرسد که روی کاغذ مناسب‌تر است.اما صرفا متمرکز شدن روی مواد و جزئیات مواد اولیه ممکن است راه حل مناسبی که بدنبالش هستید نباشد.

از صفرتاصد را پوشش نمیدهد

سیستم های MRP مستقل برای کنترل برنامه ریزی ظرفیت فرایند های تولید شما بدون شک رشد میکنند. MRP با حداکثر کارایی، محاسبات پیچیده ای را تکمیل می کند، حداکثر تعداد کالاهای که می‌توان از منابع موجود شما تولید کرد را مورد بررسی قرار می دهد، اجزا را تفکیک می کند و اتلاف مواد را به حداقل می‌رساند. با این حال در صنایع تولیدی، این یک جنبه از جنبه های متعدد برنامه ریزی و کنترل تولید است.

اگر کسب و کار شما حجم بسیار زیادی از ساخت و تولید پیچیده دارد که هرروز درحال انجام است MRP بسیار مناسب است، اما نباید به عنوان راه‌حلی که بتواند کلیه عملیات شما را در یک سیستم مدیریت کند مورد بررسی قرار گیرد. علاوه براین بسیاری از تولیدکنندگان به این سطح از ظرفیت نیاز ندارند تا زمانی که عملیات آنها به مرحله بسیار بزرگتری برسد.

آنچه باید به آن توجه شود این است که تولید کنندگانی که فقط از MRP بهره می‌برند، معمولا در مقیاس وسیع تر در کسب‌و‌کار خود دچار مشکل می‌شوند . بدون پیوند به سایر دپارتمان های خود تمام سرمایه‌گذاری خود را در یک حوزه خاص از کسب‌وکار گذاشته و سایر‌بخش هارا در تجارت خود در معرض خطر قرار می‌دهید.

شما ورودی منبع داده های خود را پوشش ندادید

به جای اینکه داده‌های دقیق و واقعی از تیم فروش یا مراحل تولید خود را مستقیما در MRP وارد کنید تیم شما این اطلاعات را بصورت دستی وارد می‌کند و در نتیجه این رویکرد مقدار زیادی از وقت و تخصص ارزشمند آنها در کار‌هایی که می توانند بصورت خودکار انجام شوند هدر میرود و بدتر از آن کسب‌و‌کار شما در معرض خطاها و تاخیر‌هایی قرارمی‌گیرد که می تواند به سرعت هزینه های عملیات شما را افزایش دهد همچنین اگر یک یا دو ورودی نادرست باشند، خطاها در مراحل بعدی بزرگتر خواهند شد، بنابراین یکپارچگی داده ها و مدیریت داده ها برای استفاده موثرتر از سیستم‌های MRP ضروریست.

ورود دقیق داده ها در MRP برای تولید نتایج مورد نیاز کسب‌و‌کار شما ضروریست، بنابراین اکثر تولید‌کنندگان برای اطمینان از انتقال یکپارچه داده ها به ابزار‌های بیشتری نیاز خواهند داشت. نکته ی مهم این است که هیچ راه‎‌ مستقلی در MRP وجود ندارد تا اطمینان حاصل شود که می‌توانید به ورودی دقیق دست یابید و شما همیشه با مغایرت و خطاهایی مواجه خواهید شد. برای کنار گذاشتن این مسئله بالقوه بسیاری از کاربران MRP به سرعت متوجه می‌شوند که برای از بین بردن این مشکل نیاز به سرمایه‌گذاری نرم‌افزاری بیشتری دارند.

با درنظر نگرفتن این موارد عملیات تجاری شما دچار مشکل می‌شود و صرف نظر از اینکه سیستم MRP شما چقدر پیشرفته است اگر اطلاعاتی که وارد می‎‌کنید دارای نقض و خطا باشد بدون شک نتایج حاصل از این سیستم بطور کامل قابل اعتماد نبوده و ممکن است در فرایند های عملیاتی شما خلل ایجاد کند.

کنترل موجودی به خوبی صورت نمی‌گیرد

در حالی که یک سیستم MRP بگونه ای طراحی شده است که از محاسبات ظرفیت BOM شما استفاده می‌کند و آنچه که انجام نمی‌دهد این است که نوسانات تقاضای شما برای کالا را درنظر نمی‌گیرد.بدون نظارت بر تغییرات فصلی و روند‌ها و یا نوسانات مداوم در هزینه‌های مواد اولیه ممکن است کسب‌و‌کار شما دچار کمبود یا مازاد کالا شود و یا خرید کالا در زمانی انجام شود که خرید می‌تواند بیشترین ضربه را به جریان نقدی شما وارد کند علاوه براین سیستم های MRP می‌توانند از منظر جزئیات دقیق تغییرات در زمان های اجرا بر برنامه‌ریزی تولید شما اثر بگذارند و باعث افزایش هزینه ها ، ایجاد انسداد و ازدست رفتن فرصت ها می‌شود نبود روش های کارآمد از یکی از اصلی ترین مشکلات برای تولید است و باعث کاهش رضایت شما می‌شود، زیرا MRP مسیرهای تولید و ایستگاه های کاری، تخصص کارکنان یا حتی بهینه سازی چیدمان انبار‌ها را براساس محصولات گروه بندی شده یا استاندارد های صنعت در نظر نمی‌گیرد.

علاوه براین نبود نظارت برتغییرات در زمان عرضه ، تاخییر در زنجیره تامین یا تشخیص روند خرید باعث بوجود آمدن نقطه ضعف هایی در MRP شده است.آنچه اغلب موردنیاز است سیستم های پشتیبانی نظیر ERP، مدیریت انبار و داشبورد KPI است که تا اطمینان حاصل شود که کسب‌و‌کار شما می‌تواند از تاثیرات گسترده ی سهام و مدیریت خرید مطلع شود.

با توجه به نیاز بسیار متنوع هر کسب‌و‌کار تولیدی به برنامه‌ریزی و تامین مواد این امر کمک می‌کند که بسیاری از سیستم های ERP برای تولید با گزینه های بسیار انعطاف پذیر و قابل تنظیم ارائه شوند. به همین دلیل شما می‌توانید آن را در سراسر کسب‌و‌کار خود از صفر تا صد بکاربگیرید.

گران تر است

اگرچه سرمایه گذاری در نرم‌افراز های با کیفیت را نمی‌توان ارزان درنظر گرفت اما یک سیستم MRP بطور قابل توجهی جزو گرانترین فناوری مدیریت کسب و کار قرار دارد.اگر عملیات تولیدی شما به حدی رسیده است که MRP ضروریست پس منطقی است که سرمایه قابل توجهی را کنار بگذارید.

با این حال بسیاری از تولیدکنندگان بخاطر اندازه یا نوع پیچیدگی عملیات خود به چنین هزینه ای نیاز ندارند.

بستن جریان نقدینگی شما در چنین سرمایه گذاری بزرگی که حتی ممکن است مدتی به آن احتیاج نداشته باشید می‌تواند تجارت شما را بی دلیل متوقف کند و این امر بسیار بر تجارت شما تاثیر می گذارد بخصوص زمانی که متوجه مشکلاتی در اجرای سیستم MRP می‌شوید که نیاز به افزونه های اضافی دارد تا اطمینان حاصل شود که کسب‌و‌کار شما به اهداف مورد نظر نزدیک شده است.

در نتیجه بسیاری از مشاغل سیستم ERP را به عنوان بهترین راه حل برای رسیدن به اهداف خود می‌بینند.اطمینان از اینکه فرایند های کسب و کار شما می‌تواند بطور منسجم عمل کند ، قبل از هرچیز کارایی شمارا در کل بالا می‌برد،سپس هنگامی که تجارت شما توسعه یافت، نه تنها سیستم ERP شما سازگار با نیاز های شما خواهد بود بلکه می‌تواند سرمایه گذاری اضافی کنار بگذارید تا با یک سیستم MRP ادغام شود.

یک دیدگاه بگذارید