پرش لینک ها

5 نکته خیلی مهم برای یک go-live موفق در استقرار ERP

ERP Go-live یکی از جدیدترین رویدادهایی است که در طرح‌های پیاده‌سازی ERP باید برای آن برنامه‌ریزی شود. این برنامه‌ریزی یکی از هیجان‌انگیزترین و پر جنب و جوش‌ترین کارهایی است که در یک پروژه‌ی کامل ERP انجام می‌گیرد و به همین دلیل، لازم است تا کمی دقیق‌تر به آن توجه شود.

1. قبل و بعد از پیاده‌سازی، برنامه‌ریزی کنید

این‌جا زمانی است که شما کار را کلید می‌زنید و شرکت شما هم (به شکلی خیلی بهتر) از ERP جدید استفاده می‌نماید. برای این‌که این زمان را به یک لحظه‌ی جادویی برای کسب و کار خود تبدیل کنید، باید یک سری جزئیات را از قبل بررسی کنید و در نظر بگیرید. شما می‌توانید این زمان را به اندازه‌ی چند روز یا شاید هم چند هفته، درست پس از اجرای واقعی go-live (اجرای زنده) افزایش دهید.

2. انجام تست‌ها

تست ERP شما از چند ماه قبل آغاز شده است و باعث شده تا بسیاری از چیزها را یاد بگیرید و بسیاری از مسائل را برای خود حل کنید. به فهرستی از مسائلی که تهیه کرده‌اید، نگاهی بیندازید. چه مسائلی هنوز باز هستند؟ چه مسائلی در زمان راه‌اندازی go-live هم‌چنان باز خواهند ماند؟ اگر هر یک از این مسائل باعث می‌شوند تا جلوی کار شما گرفته شود، go-live خود را کمی به تأخیر بیندازید. دیگر مسائل چطور؟ آیا این موارد، آن چیزهایی هستند که بتوانید یک مدت را بدون آن‌ها سر کنید؟ در مورد برخی دیگر از مسائل نیز باید مقداری کار کنید تا بتوانید آن‌ها را حل و فصل کنید.

3. سخت‌افزارهای مورد نیاز را برپا نموده و تنظیم کنید

مطمئن شوید که سخت‌افزارهای مورد نیاز وجود دارند و در تمامی سایت‌ها کار می‌کنند. این سخت‌افزارها شامل همان سرورها و شبکه‌ها و همچنین کامپیوترهای دسکتاپ مورد نیاز هستند. در این زمینه همچنین شبکه‌های بی‌سیم و ارتباطات بی‌سیم، هم بر روی کامپیوترهای داخلی و هم سیستم‌های بیرونی مطرح هستند. آیا سرعت سیستم‌های فعلی در تمامی سایت‌ها کافی هستند؟ آیا شما سیستم خود را تحت بار هم تست کرده‌اید؟ شاید این سیستم‌ها فقط برای چند سوپریوزر به خوبی کار کنند و زمانی که صدها کاربر در نقاط جغرافیایی متعدد از ERP go-live استفاده کنند، کلاً از کار افتاده و جواب ندهند.

4. برنامه‌ی آموزش خود را مرور نمایید

با تمامی مشتریان و تأمین‌کنندگان خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که تمامی پورتال‌هایی که به ERP جدید وابسته هستند، هم‌چنان به درستی کار می‌کنند. آیا کسانی که در آن سازمان‌ها از این سیستم استفاده می‌کنند، نیاز به آموزش دارند؟

برنامه‌ی آموزشی خود را مرور و بررسی کنید. چه کسانی با مشکل روبرو شده‌اند؟ آیا کسی هست که بخواهد از این سیستم استفاده کند و آموزش‌های لازم را ندیده باشد؟ بعضی از افرادی که آموزش‌ها را هم دیده‌اند، ممکن است به آموزش‌های تکمیلی و اصلاحی نیاز داشته باشند.

5. گزارشات و پشتیبانی

آیا تمامی گزارشات و داشبوردها طراحی شده و آماده‌ی استفاده هستند؟ آیا کاربران آن‌ها را پذیرفته‌اند؟

چه کسی از کاربرانِ ERP go-live در سایت یا از راه دور پشتیبانی خواهد نمود؟ لازم است تا یک سری سوپریوزر، مدیر و افراد فنی برای این کار وجود داشته باشند؛ شاید فقط برای این‌که دست دیگران را بگیرند. شاید هم لازم باشد تا این افراد راهکارهایی را برای وضعیت‌هایی که شما فراموش کرده‌اید تا تست کنید، ارائه دهند. این افراد باید خیلی سریع در دسترس باشند و پشتیبانی کنند؛ شاید لازم باشد تا این افراد 24 ساعت هم در دسترس باشند! بنابراین، برای این کار برنامه‌ریزی کنید و مطمئن باشید که این افراد به خوبی تأمین می‌شوند و نگرانی و دغدغه‌ی زیادی در زندگی خود ندارند.

شما باید زمان مناسب برای تبدیل داده‌ها و همچنین زمان نصب سیستم ERP را به خوبی بدانید. زمان‌ها و تاریخ‌های قطعی سیستم برای انجام تراکنش‌ها را نیز برنامه‌ریزی کنید. کار خود را کلید بزنید و آمادگی آن را هم داشته باشید که وقتی همه چیز به خوبی پیش رفته است، کاربران را پشتیبانی کنید و خیلی خوب به آن‌ها برسید.

یک دیدگاه بگذارید