پرش لینک ها

ERP در برابر MRP

MRP، یا برنامه‌ریزی الزامات ساخت، یک نوع سیستم مبتنی بر کامپیوتر است که به سازندگان محصول اجازه می‌دهد تا مواد مناسب را در مقدار مناسب و در زمان مناسب دریافت کنند. MRP در دهه 1970 توسعه یافت و به کسب‌ و کارهای زیادی کمک کرد تا موجودی خود را بهبود بخشند و سبب بهبود سود در آن‌ها شد.

هرچه به سمت دهه 1990 حرکت کنیم، توسعه‌دهنگان خصوصیات و ترکیباتی را در MRP ایجاد کردند و نام آن را به ERP، یا برنامه‌ریزی منابع سازمان تغییر دادند. ERP هم‌اکنون نیز به بهبود موجودی کمک می‌کند، همچنین کمک زیادی به مدیریت مالی، مدیریت ارتباط با مشتری، منابع انسانی، خرید، فروش، و بازاریابی نموده است. در صورتی که کسب و کار نیازمند این خصوصیات و کارکردها باشد، MRP می تواند به عنوان ماژول اختیاری در نظر گرفته شود. ERP تمام داده‌ها را در یک مجموعه پایگاه داده به اشتراک گذارده شده، متمرکز می‌سازد، پایگاه داده‌ای که به یک کسب و کار کمک می‌کند تا پیام مشترکی را در بین بخش‌ها و کارکردهای مختلف، و حتی در مناطق مختلف جهان بیان نماید. بدون ERP، ساخت محصول می‌تواند بر اساس سیستمی که استفاده می‌گردد، نسخه‌ای از «واقعیت» را در اختیار داشته باشند، در حالی که دارایی و سرمایه می‌تواند بر اساس سیستم‌های مختلف، به «حقیقت» دیگری اعتقاد داشته باشد.

تفاوت ERP و MRP در چیست؟

MRP بیشتر بر روی مشتری هدف خود متمرکز است، و اساسا با مزایایی برای تولیدکنندگانی همراه است که اغلب دارای کسب و کار کوچک هستند. MRP تقاضای محصول را با لحاظ مقدار و افق زمانی مد نظر قرار می‌دهد. سپس سیستم، تقاضا را در هر عنصر محصول ضرب کرده و مقدار لازم آن را برای محصول ارائه می‌دهد. نهایتا، هر موجوی در دست یا سفارشات خرید برای آن عناصر کسر می‌گردد و نیازها را بر اساس تاریخ هر عنصر ارائه می‌دهد. مرحله آخر محاسبه تاریخی است که سفارش خرید باید بر اساس لیدتایم تامین‌کننده صادر گردد.

ERP به سوی دامنه گسترده‌تری از کسب و کارهای مشتری حرکت می‌کند، که می‌تواند شامل سازندگان محصول بوده و تقریبا هر نوع کسب و کار یا حتی سایر سازمان‌ها نظیر دولت‌ها، مدارس، و مراکز غیرانتفاعی را شامل گردد. ERP با الزامات تقاضا آغاز می‌گردد، نه فقط فروش محصولات و پیش‌بینی‌ها. برای مثال، ERP می‌تواند تعداد برنامه‌نویسانی را که برای توسعه یک اپلیکیشن برای مشتری لازم هستند، با استفاده از عوامل معین و مفروض محاسب کند. نتایج نهایی شامل پول، افراد، و سایر منابع یک کسب و کار هستند که انتظار می‌رود که بر اساس تقاضاهای آتی، مورد نیاز باشند.

تشابهات بین ERP و MRP در چیست؟

هر دو سیستم با استفاده از مدیریت پایگاه داده، بر روی کامپیوترها کار می‌کنند. هر دو می‌توانند در فضای ابری یا به عنوان مجموعه ابزار درون‌سازمانی استفاده شوند. هر دو نوع سیستم می‌توانند به کسب و کارها کمک کنند تا در صورتی که سود بیشتر و بکارگیری بهبودیافته سرمایه مد نظر باشد، بتوانند به اهداف خود دست یابند. امروزه ERP و MRP هر دو از سوی تعداد زیادی از فروشندگان در دسترس هستند و انتخاب آن‌ها، به نیازها و الزامات یک کسب و کار خاص در زمان خاص و در آینده مورد انتظار بستگی دارد. هر دو ERP و MRP می‌توانند با سایر نرم‌افزارهای مورد نیاز برای کسب و کار ترکیب شوند و همچنین، می‌توانند سفارشی شوند تا با الزامات خاص مطابقت داشته باشند.

ما چه چیزی را باید انتخاب کنیم؟

با لیست اولویت‌بندی شده خود از الزامات کسب و کار آغاز کنید. هر ERP ( و MRP) با الزامات شما آغاز می‌شوند. اگر سازنده محصول نیستید، احتمالا به سوی ERP حرکت می‌کنید. اگر سازنده محصول هستید، هر دو MRP و ERP می‌تواند برای شما کارساز باشد، فقط الزامات خود را در برابر قابلیت‌های سیستم ارزیابی کنید و نرم‌افزاری را پیدا کنید که تمام الزامات «ضروری» و مهم شما و تا جای ممکن، نیازهای «مطلوب» را که مد نظر شما می‌باشد، ارضاء کند.

یک دیدگاه بگذارید