پرش لینک ها

مقایسۀ Dynamics 365 Business Central و Finance & Operation

مقایسه بین پلتفرم‌های (NAV سابق)Dynamics 365 Business Central و (AX سابق)Finance & Operation

Microsoft Dynamics 365، نسل بعدی اپلیکیشن‌های کسب و کار در دنیا است ک از سوی مایکروسافت ارائه می گردد. شاخۀ ERP در داینامیکس 365، دو راهکار را ارائه پیش روی سازمان ها قرار می دهد: Business Central و Finance & Operation که قبلاً با نام‌های NAV و AX شناخته می‌شدند. هر دو، راهکارهای جامع برای برنامه‌ریزی منابع سازمانی و دارای ویژگی end to end هستند که قادر به برآورده کردن الزامات کسب و کار و نیازهای عملیاتی پیچیده هستند. بااین‌حال، هنوز هم هنگام انتخاب پلتفرم مناسب، کمی سردرگمی وجود دارد. ما فکر کردیم که فقط ارائه یک بررسی سطح بالا و مناسب در مورد ویژگی‌های هر دو پلتفرم، می‌تواند این موضوع را حل کند.

Microsoft Dynamics 365 Business Central

بیزینس سنترال (BC)، از یک تجدید ساختار در NAV به وجود آمده است. این پلتفرم با تمام قابلیت‌های NAV همراه است، اما اکنون کاربران این انتخاب را دارند که سامانه ERP خود را در سازمان و یا فضای ابری میزبانی کنند. BC، برای شرکت‌های کوچک و متوسط داخلی و بین‌المللی در آمریکا، اروپا و آسیا به کار می‌رود. این پلتفرم، دارای ویژگی‌های جدید و رابط کاربریِ جذاب و ساده تر است.

مزایای استفاده از Dynamics 365 Business Central

 • با اتصال و یکپارچگی داده‌ها بین عملیات‌ی کسب و کار مانند حسابداری، خریدوفروش، و همچنین استفاده از اطلاعات مربوط به تعاملات مشتری، مدیریت مالی آسانی را ارائه می‌دهد. در این دیتابیس، می‌توانید به‌صورت سلسله مراتبی از دفتر کل مرکزی خود به قسمت فاکتورها، سفارش‌های خرید و اطلاعات مربوط به آیتم‌ها بروید.
 • دارای توابع اطلاعاتی داخلی برای مدیریت مدت‌زمان تولید سفارش‌های خرید و مدیریت موجودی که می‌تواند پیش‌بینی کند چه زمانی نیاز به یک واحد ویژه نگهداری موجودی داریم.
 • با استفاده از ابزار رابط کاربری، توسعه و یکپارچه‌سازی رابط کاربری موجود با دیگر سیستم‌های خارجی، بسیار، بسیار آسان شده است.
 • تطبیق بهتر با قوانین موجود؛ با استفاده از پلتفرم D365 BC می‌توانید سبک حسابداری خود را با قوانین حسابرسی بیش از 140 کشور جهان تطبیق دهید.
 • این پلتفرم می‌تواند بر اساس پتانسیل درآمد و با استفاده از قابلیت ارتباط با مشتری (CRM) که به‌صورت درونی در آن تعبیه شده است، فروش را اولویت‌بندی کند، بنابراین منجر به یک چرخه فروش بهینه می‌شود.
 • دارای خدمات تماس زمان‌بندی‌شده و خدمات اولویت‌بندی سفارش‌های همراه با یک سیستم تعمیر در محل پایه. علاوه بر این، این پلتفرم دارای سیستم تخمین خدمات، فاکتورهای خدماتی و خدمات انتساب پرسنل بر اساس مهارت و دسترسی‌پذیری می‌باشد.

پلتفرم امور مالی و عملیاتی Microsoft Dynamics 365

پلتفرم امور مالی و عملیاتی (FO) حاصل تجدیدنظر ساختاری در AX است. درست مانند پلتفرم BC، می‌توان آن را به صورت درون‌سازمانی یا ابری اجرا کرد و دارای قابلیت‌های ماژولار بوده که به کاربران این امکان را می‌دهد که فقط برنامه‌ها و ویژگی‌های موردنیاز خود را انتخاب کنند. پلتفرم امور مالی و عملیاتی Finance & Operation به عنوان یک راه‌حل یکپارچه تجاری برای شرکت‌های متوسط تا بزرگ در سراسر جهان، ایجاد شده است.

این پلتفرم به راحتی می‌تواند با سایر نرم‌افزارهای خانوادۀ Microsoft Dynamics 365، مانند سیستم ارتباط با مشتری Sales، Talent، سیستم خدمات مشتری و پلتفرم‌های بازاریابی یکپارچه شود. علاوه بر این، پلتفرم امور مالی و عملیاتی Finance & Operation کاملاً با خانواده اپلیکیشن‌های مایکروسافت (Microsoft’s application family): شامل آفیس 365 (اوت‌لوک، تیمز، اکسل، ورد و شیرپوینتس)، Power BI ، Power App و … یکپارچه شده است.

 • مزایای پلتفرم Dynamics Finance & Operations (امور مالی و عملیاتی)
 • طراحی کاربرپسند، یادگیری آسان‌تر. به کاربران این امکان را می‌دهد تا روی شغل خود تمرکز کنند و مولدتر باشند.
 • سازگار با بازاری که دائماً در حال تغییر است، همراه با قابلیت‌های مؤثر و سریع در خودکارسازی عملیات تولید
 • قابلیت‌های حسابداری انعطاف‌پذیر و قدرتمند برای اختصاص هزینه و سود به هر واحد و بخش تجاری برای کسب‌وکارهای موجود درآن‌واحد یا بخش تجاری
 • برای بهینه‌سازی بهره‌وری کارمندان و همچنین ادغام ساده در Office 365، از PowerApps و Flow استفاده کنید
 • به افراد فعال در زمینۀ فروش و خدمات مربوط به مشتری این امکان را می‌دهد تا به اطلاعات آنی در مورد وضعیت کاری خود، موجودی، فاکتور، واگذاری و … دسترسی داشته باشند؛ بنابراین، خدمات بهتری را به مشتری ارائه داده و فروش داده‌محور بیشتری را مدیریت می‌کند.
 • دارای داشبوردی با اطلاعات آنی که با استفاده از نرم‌افزار POWERFUL Power BI، این امکان را فراهم می‌آورد که با یک نگاه، می‌توان مروری سطح بالا در مورد وضعیت شرکت داشت.
نرم‌افزار BC Finance / Operation
وسعت شرکت کوچک تا متوسط متوسط تا تشکیلات اقتصادی
چند شرکتی بله بله
چندزبانه بیشتر از ۸۰ زبان بیشتر از ۳۰ زبان
تعداد کارکنان ۱ تا 500+ 50 تا 2000+
حداقل تعداد کاربران 1 20
هزینۀ پیاده‌سازی ده‌هزار تا هفتصد هزار دلار صدهزار تا بیشتر از یک میلیون دلار
چارچوب زمانی یک تا شش‌ماهه شش تا دوازده‌ماهه
استقرار ابری یا درون‌سازمانی ابری یا درون‌سازمانی
صنعت توزیع، تجارت، تولید، خدمات حرفه‌ای(با استفاده از LS Retail برای خرده فروشی) توزیع، تولید، خرده‌فروشی، خدمات حرفه‌ای، بخش عمومی
عمق قابلیت تولید پشتیبانی تقریباً 90٪ از قابلیت‌های تولید. گزینه‌ای عالی برای فرایندهای تولیدی مجزا و سبک. دارای دیگر عملکردهای اساسی از جمله ATP، WMS برای موبایل و … دارای یک پکیج ویژه، دارای قابلیت اضافی در مدیریت خدمات و تولیدات غیرمعمولی
قابلیت‌ها و یکپارچگی با دیگر مؤلفه‌های Dynamics 365 قابلیت‌های پایه: ایجاد ارتباط بین عملیات مالی، فروش، خرید، موجودی، پروژه‌ها، خدمات و امور دیگر. قابلیت یکپارچگی با outlook و اکسل و Power BI و Dynamics 365 for sales به صورت Built-in تعبیه شده است. طراحی شده برای سازگاری بی‌نقص با دیگر مؤلفه‌های Dynamics 365. یکپارچگی عمیق با سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، HR، Talent، سیستم خدمات مشتری، بازاریابی و دیگر سیستم‌ها. پوشش کامل فرایندهای پشت سازمانی سنتی
مقیاس‌پذیری مناسب برای تاجرانی که بیش از صدهزار تراکنش را پردازش می‌کنند. مناسب برای تاجرانی که بیش از صدهزار تراکنش را پردازش می‌کنند.
آسانی استفاده نمرۀ 4/9 از ۵ نمرۀ 4 از ۵

خلاصۀ سریع: کدام‌یک از پلتفرم‌های Microsoft Dynamics 365 که مختص برنامه‌ریزی منابع سازمانی هستند، برای شما مناسب است؟

پلتفرم Dynamics 365 Business Central برای مشاغل کوچک و متوسط، کاملاً مناسب است. اگر سازمان شما بین 50 تا 200 کارمند داشته باشد، پس پلتفرم BC گزینه مناسبی برای شما است. این توانایی را دارد که هزاران تراکنش را به طور دقیق هر روز پردازش کنید. اگر این دو معیار را رعایت کنید، این احتمال وجود دارد که به سرعت بتوانید سطح ورودی ERP خود را افزایش دهید و آن موقع باید شدیداً ارتقاء دادن EPR خود را به پلتفرم دیگر، مدنظر قرار دهید. Business Central دارای امکاناتی درونی است که به یکپارچه کردن هرچه بیشتر کسب‌وکار شما در امور مالی، عملیاتی، زنجیره تولید و مدیریت پروژه کمک می‌کند.

Microsoft Dynamics 365 Finance / Operations یک پلتفرم کامل صنعتی است، به این معنی که برای شرکت‌های چندملیتی کاملاً مناسب است. این پلتفرم، این امکان را به شما می‌دهد تا عملیات کسب و کار خود را در یک مرکز اصلی، یکپارچه کنید. علاوه بر این، اگر شما در سطح بین‌المللی کار کنید، امور مالی و عملیاتی در 30 کشور جهان با قابلیت تنظیم قوانین مالیاتی در هر منطقه، برای شما امکان خواهد داشت. همین عملکردهای پیشرفته است که این پلتفرم را برای سازمان‌هایی که دارای بخش عمیق تولید هستند، بی‌نقص و کامل می‌کند.

یک دیدگاه بگذارید