برونسپاری در Business Central

تولید کارمزدی یا برون‌سپاری تولید در ERP Dynamics 365 Business Central

برونسپاری برای برخی از عملیات تولید به تأمین‌کنندگان، در بسیاری از شرکت‌ها بسیار مرسوم است. برونسپاری ممکن است فرآیندی باشد که به ندرت و فقط در برخی از موارد، در یک شرکت انجام می‌شود. از طرف دیگر، می‌تواند به عنوان بخشی یکپارچه از تمامی فرآیندهای تولید مطرح باشد.

در Business Central ابزارهای مختلف و متنوعی برای مدیریت فرآیند‌های برونسپاری در اختیار شما قرار دارد:

  • مراکز کاری Work Center با تأمین‌کنندگان مشخص: با استفاده از این قابلیت می‌توانید یک مرکز کاری Work Centerتعریف کنید که در آن، یک فروشنده (یا تأمین‌کننده) خاص وجود دارد. این بخش، یک مرکز کاری Work Centerبرونسپاری نامیده می‌شود. شما می‌توانید برای کارهای مسیریابی، یک مرکز کاری Work Centerبرونسپاری مشخص کنید. با این کار به سادگی خواهید توانست تا فعالیت‌های برونسپاری خود را مدیریت کنید. همچنین هزینه عملیات را می‌توان به یک مسیر یا به سطح مرکز کاری Work Centerتخصیص داد.
  • هزینه مرکز کاری WorkCenterبر اساس واحدها یا زمان: با استفاده از این فیچر می‌توانید مشخص نمایید که آیا هزینه‌های مربوط به هر یک از مراکز کاری بر اساس زمان تولید مشخص شده‌اند یا به صورت یک تغییر یکنواخت در هر واحد هستند. هر چند در بیشتر موارد، پیمانکاران از گزینه تغییر یکنواخت برای پرداخت دریافت حق‌الزحمه خدمات خود استفاده می‌نمایند، اما این نرم‌افزار قابلیت کار با هر دو گزینه (یعنی زمان تولید و تغییر یکنواخت به ازای هر واحد) را دارد.
  • کاربرگ برونسپاری: شما با استفاده از این فیچر می‌توانید سفارشات تولیدی را پیدا کنید که مواد آن‌ها برای ارسال به سمت پیمان‌کاران آماده شده است. همچنین می‌توانید از طریق مسیر سفارش تولید، خریدهای لازم برای عملیات برونسپاری را به صورت خودکار سفارش دهید. نرم‌افزار در حین ارسال سفارش خرید، تغییرات اعمال‌شده در سفارش خرید را به صورت خودکار در سفارش تولید اعمال می‌کند. شما از طریق کاربرگ برونسپاری، فقط به آن سفارشات خریدی دسترسی دارید و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که وضعیت آن‌ها به محقق‌شده تغییر کرده است.

مراکز کاری برونسپاری

شما می‌توانید مراکز کاری برونسپاری را هم مشابه با مراکز کاری معمولی تشکیل دهید، با این تفاوت که باید یک سری اطلاعات دیگر هم وارد کنید. این مراکز نیز به همان صورت مراکز کاری دیگر، به مسیرها تخصیص داده می‌شوند.

فیلدهای مرکز کاری Work Centerبرونسپاری

با استفاده از فیلد Subcontractor No. می‌توانید مرکز کاری Work Centerرا به عنوان یک مرکز کاری Work Centerبرونسپاری تعریف کنید. شما می‌توانید تعداد پیمانکارانی که می‌توانند اقلام مورد نیاز آن مرکز کاری Work Centerرا تأمین کنند، وارد نمایید. از این فیلد می‌توان برای اداره مراکز کاری‌ای استفاده کرد که داخلی شرکت نیستند، اما بر اساس قرارداد با شرکت کار می‌کنند.

در صورتی که هر بار با پیمانکار خود با مبالغ متفاوتی کار می‌کنید، فیلد Specific Unit Cost را انتخاب کنید. با استفاده از این فیلد می‌توانید یک عدد هزینه را برای هر یک از خط‌های مسیر مشخص کنید. با این کار در زمان شما صرفه‌جویی شده و مجبور نیستید که هر بار، سفارشات خرید را دوباره وارد کنید. بدین ترتیب، برای پردازش، به جای عدد واردشده در فیلدهای هزینه مرکز کاری، از عدد واردشده در خط مسیر استفاده می‌شود. با انتخاب فیلد Specific Unit Cost، هزینه‌های مربوط به تأمین‌کنندگان بر اساس عملیات مسیریابی محاسبه می‌شود.

در صورتی که از یک عدد مشخص برای تمامی تأمین‌کنندگان خود استفاده می‌کنید، فیلد Specific Unit Cost را خالی بگذارید. هزینه‌ها بر اساس مقادیری که در فیلدهای Direct Unit Cost، Indirect Cost % و Overhead Rate وارد می‌کنید، محاسبه خواهند شد.

مسیرهایی Routing که در آن‌ها از مراکز کاری برونسپاری استفاده می‌شود

از مراکز کاری برونسپاری می‌توان به همان صورت مراکز کاری معمولی، برای عملیات بر روی مسیریابی نیز استفاده نمود.

شما می‌توانید مسیری را تنظیم کنید که از یک مرکز کاری Work Centerبیرونی به عنوان یک گام عملیاتی استاندارد استفاده می‌نماید. به جای این کار، می‌توانید مسیر مورد نظر را برای یک سفارش تولید خاص به گونه‌ای اصلاح نمایید که عملیات بیرونی را هم در بر گیرد. این کار ممکن است در برخی از موارد ضروری به نظر برسد که از آن جمله می‌توان به مواردی اشاره نمود که در آن، یک بخش به درستی کار نمی‌کند یا مثلاً زمانی که موقتاً تقاضای زیادی وجود دارد و مجبور هستید تا برخی از کارهای داخلی را برون‌سپاری کنید.

محاسبه کاربرگ‌های برون‌سپاری و تولید سفارشات خرید پیمانکاران

پس از آن‌که کاربرگ برونسپاری را محاسبه کردید، باید سند مربوط به آن را که در این‌جا همان سفارش خرید است، تولید کنید.

از قابلیت‌های صفحه Subcontracting Worksheet می‌توان از مواردی همچون Planning Worksheet نام برد. با استفاده از این قابلیت، یعنی برنامه‌ریزی کاربرگ می‌توانید اقلام مورد نیاز را محاسبه نمایید که در این مورد، سفارشات خرید به عنوان مثال مطرح شده است. سپس می‌توانید کاربرگ مربوط را مرور و بررسی نموده و کارکرد Carry Out Action Message را ایجاد نمایید، یعنی پیام اقدام خود را ارسال کنید.

ارسال سفارشات خرید برای برونسپاری

پس از آن‌که سفارشات خرید برونسپاری را تولید کردید، می‌توانید آن‌ها را پست کنید. با دریافت سفارش، یک ورودی از دفتر کل برای ظرفیت به سفارش خرید ارسال می‌شود. همچنین بر اساس فاکتور سفارشات، هزینه‌های مستقیم در سفارش خرید هم به سفارش تولید ارسال می‌شوند.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند