پرش لینک ها

شماره سری ساخت و شماره سریال ها و رهگیری آیتم ها در Business Central

در نرم‌افزار Business Central ERP Dynamics 365 شما می­توانید برای هر آیتم یک شماره سریال و سری ساخت Serial and Lot Numbers جداگانه را اختصاص بدهید و شماره رهگیری هر آیتم را به راحتی در فایل آن مشاهده کنید. علاوه براین، می­توانید در صفحه Item Tracking Lines روی هر فایل ورودی یا خروجی تغییرات لازم را انجام بدهید.

ماتریس موجودی انبار در بالای صفحه Item Tracking Lines نشان دهنده تعداد و مجموع کدهای رهگیری است که در خطوط پردازش تعریف شده‌­اند. تعداد آیتم‌­ها با اطلاعات موجود در اسناد نرم‌افزار یکسان است، و معمولا با عدد 0 در قسمت Undefined نمایش داده می‌­شود.

به منظور افزایش عملکرد نرم‌افزار، اطلاعات موجودی تنها یک بار در زمان باز کردن صفحه Item Tracking Lines نمایش داده می­‌شود. این یعنی در صورت تغییر در میزان موجودی یا اسناد دیگر در زمان کار کردن با صفحه Item Tracking Lines، این عدد به روزرسانی نخواهد شد.

شما می­توانید پردازش­‌های قبلی یا بعدی هر آیتم (دارای شماره سری ساخت یا سریال) را رهگیری کنید. این قابلیت به ویژه در موارد کنترل کیفیت و فراخوانی کالای دارای نقص، مفید واقع خواهد شد.

انتخاب شماره سریال یا سری ساخت در انبار

مدیریت شماره سریال و سری ساخت برای آیتم­های ارسالی یکی از فرآیندهای رایج در انبارداری است.

البته برخی از آیتم‌­ها ممکن است فاقد شماره سریال و سری ساخت باشند، و در این شرایط کارکنان انبار باید یک شماره جدید را از بین شماره سریال­‌های موجود انتخاب کرده و به آنها اختصاص بدهند.

ساده‌­ترین فرآیند مربوط به زمانی است که آیتم‌­های انبار همگی دارای شماره سریال و سری ساخت باشند. این شماره‌­ها ممکن است در زمان ورود به انبار تعیین شده باشند، و در زمان خروج از انبار تمامی آنها بدون دخالت دست و به صورت خودکار وارد سیستم خواهند شد.

موارد خاصی نیز وجود دارد که در آن، یک شماره سریال و سری ساخت مخصوص (مانند ترتیب فروش) در فایل منبع تعیین شده و کارگر انبار وظیفه دارد تا پردازش خروج آیتم را براساس این شماره‌­ها انجام بدهد. یکی از دلایل این امر، درخواست یک محصول خاص توسط مشتری در فرآیند سفارش محصول است. در صورتی که فایل انبارداری یا موجودی محصول دارای شماره سریال و سری ساخت مشخص باشد، تمامی فیلدهای موجود در صفحه Item Tracking Lines به صورت خودکار قفل شده و تنها می­توان فیلد تعداد محصول (Qty. To Handle) را تغییر داد. در این موارد شماره رهگیری محصول در انبار برای خط پردازش ثبت خواهد شد. از آنجا که ترتیب سفارشات شماره رهگیری آیتم را تعیین می­کند، تعداد این آیتم­‌ها به شماره سریال و سری ساخت مخصوص تقسیم خواهند شد.

قابلیت دسترسی و رهگیری آیتم­ها

در زمان کار با شماره سریال و سری ساخت هر آیتم در نرم‌افزار Business Central، قابلیت دسترسی و موجودی این آیتم­‌ها به صورت خودکار محاسبه شده و در صفحات رهگیری آیتم‌­ها به صورت جداگانه به نمایش درمی‌­آید. این به شما در تشخیص تعداد شماره سریال­ یا سری ساخت­‌های مورد استفاده در فایل­‌های دیگر کمک می­کند. به این ترتیب، خطاها و عدم قطعیت در شرایط تخصیص آیتم‌­ها کاهش پیدا می­کند.

در موارد عدم دسترسی به شماره سریال و سری ساخت یا شرایطی که تمامی موجودی مورد انتخاب شما در فایل­‌های دیگر استفاده شده باشد، یک علامت اخطار در فیلد Availability, Lot No. یا Availability, Serial No. در صفحه Item Tracking Lines به نمایش در می­‌آید.

در صفحات Lot No./Serial No.-List، Lot No./Serial No.-Availability و Item Tracking – Select Entries می­توانید اطلاعات مربوط به تعداد آیتم‌­های مورد استفاده را مشاهده کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر می­‌شود:

فیلد توضیح
Total Quantity تعداد تمامی آیتم‌­های موجود در انبار
Total Requested Quantity تعداد تمامی آیتم‌­های مورد درخواست که در این فایل یا سایر فایل­ها استفاده می­شود
Current Pending Quantity تعداد آیتم‌­هایی که در فایل کنونی موجود هستند، اما هنوز وارد پایگاه داده نشده‌­اند
Current Requested Quantity تعداد آیتم‌­های درخواستی که در آینده در فایل کنونی وارد خواهند شد
Total Available Quantity تعداد کل آیتم­های موجود در انبار، به جز آنهایی که در فایل کنونی و سایر فایل­ها درخواست شده‌­اند (Total requested quantity) و آیتم‌­های درخواستی که هنوز وارد فایل کنونی نشده‌­اند (current pending quantity)

 

اگر برای مدت طولانی روی یک صفحه کار می­کنید و وضعیت آیتم­های موجود در آن مرتبا در حال تغییر هستند، می­توانید از قابلیت Refresh Availability برای به روز رسانی اطلاعات استفاده کنید. علاوه براین،نرم‌افزار به صورت خودکار با بسته شدن صفحه کنونی میزان موجودی را بررسی می­کند تا از ناهماهنگی­‌ها جلوگیری شود.

ایجاد کد رهگیری آیتم­ها

کد رهگیری آیتم شامل ملاحظاتی می­شود که شرکت برای استفاده از شماره سریال و سری ساخت در انبار درنظر گرفته است.

توجه

در صورتی که قصد رهگیری آیتم یا سری ساخت خاصی را از زمان تولید آنها دارید، می­توانید به ترتیب فیلدهای SN Specific Tracking و Lot Specific Tracking را انتخاب کنید. بنابراین در زمان مدیریت یک آیتم خروجی با این کد رهگیری باید همیشه شماره سریال یا شماره سری ساخت مخصوص آن آیتم را مشخص کنید. این یعنی هر بار که یکی از آیتم­ها را به فروش می­رسانید باید آن را با مجموعه­‌ای از شماره سریال و سری ساخت‌­های موجود در انبار چک کنید. در نهایت، شماره سریال یا سری ساخت اختصاص داده شده به هر آیتم در زمان ورود و خروج به انبار باید یکسان باشد.

از آنجا که فیلدهای موجود در این صفحه از تمامی تغییرات انجام شده روی یک آیتم پشتیبانی می­کند، فیلدهای مربوط به ورود و خروج آیتم نیز انتخاب خواهند شد. به یاد داشته باشید که فیلدهای ورود/خروج آیتم‌­ها هیچ ارتباطی به مکان آن­ها در انبار نداشته و صرفا گردش کار شرکت را در زمینه تخصیص شماره­‌های رهگیری نشان می­دهد.

اختصاص تاریخ انقضا برای شماره سریال یا سری ساخت

برخی از آیتم‌­ها نیاز به تاریخ انقضای مخصوص در کد رهگیری خود دارند. این قابلیت به شما اجازه می­دهد تا از تاریخ انقضای هر شماره سریال یا سری ساخت در انبار اطلاع داشته باشید.

فیلد توضیح
Strict Expiration Posting از عدم اتمام تاریخ انقضا که در زمان ورود به انبار به آیتم‌­ها اختصاص داده شد اطمینان حاصل می­کند.
Man. Expir. Date. Entry Reqd. این فیلد نشان می­دهد که تاریخ انقضا باید به صورت دستی در خط رهگیری محصول وارد شود.
Ignore Expiration Dates عدم نیاز به محاسبه تاریخ انقضا.

 

اختصاص وارانتی برای شماره سریال یا سری ساخت

برخی از آیتم­ها در کد رهگیری خود نیاز به تخصیص وارانتی دارند. این قابلیت به شما اجازه می­دهد تا از زمان اتمام وارانتی شماره سریال یا سری ساخت در انبار خود مطلع شوید.

فیلد توضیح
Waranty Date Formula تاریخ اتمام اعتبار وارانتی را مشخص می­کند
Man. Warranty Date Entry Reqd. نیاز به وارد کردن تاریخ وارانتی به صورت دستی در خط رهگیری آیتم­­‌ها را نشان می­دهد.

 

اختصاص شماره سریال یا سری ساخت در یک تراکنش ورودی

برخی شرکت­‌ها به قابلیت رهگیری آیتم­‌ها از زمان ورود به شرکت احتیاج دارند. در این حالت، رسید خرید نقش فایل اصلی را بازی می­کند. البته می­توان رهگیری آیتم را با استفاده از یک فایل ورودی انجام داد و تغییرات فیلدها را در قسمت­‌های مرتبط در فایل دفتری مدیریت کرد.

قوانین دقیق مربوط به مدیریت کد رهگیری آیتم‌­ها در کل شرکت را می­توان در صفحه Item Tracking Code Card تنظیم کرد.

اختصاص شماره سریال یا سری ساخت در یک تراکنش خروجی

شما می­توانید قوانین مختلف مربوط به شماره رهگیری آیتم­‌ها را در صفحه Item Tracking Code Card تنظیم کنید.

انتخاب شماره سریال و سری ساخت موجود در انبار

زمانی که در حال انجام تراکنش­‌های خروجی هستید (خروج آیتم­ها از انبار) و با آیتم­‌هایی کار می­کنید که به شماره رهگیری احتیاج دارند، معمولا باید شماره سریال و سری ساخت را از میان مجموعه‌­ای انتخاب کنید که هم اکنون در انبار وجود دارند.

تنظیمات موجود در جدول Item Tracking Code شماره رهگیری آیتم­‌ها در شرکت و قوانین مرتبط با آنها را مدیریت می­کند.

 

مدیریت شماره سریال و سری ساخت در سفارشات نقل و انتقال

فرآیندهای مربوط به شماره‌­های سریال و سری ساخت که بین مناطق مختلف منتقل می­شوند با فرآیندهای آیتم‌­های خریداری و فروخته شده یکسان هستند.

البته کد انتقال هر آیتم به دلیل یکسان بودن خطوط ارسال و دریافت یک عدد خاص است، و به همین دلیل از قوانین موجود در صفحه Item Tracking Lines پیروی می­کند. این بدین معناست که شماره رهگیری هم آیتم ارسالی باید در مقصد بدون تغییر باقی مانده باشد.

مدیریت شماره سریال و سری ساخت در زمان دریافت اطلاعات از فاکتور خرید

زمانی که از قابلیت‌­های نرم‌افزار برای دریافت اطلاعات از فاکتورهای خرید استفاده می­کنید، تمامی خطوط رهگیری در انبار به صورت خودکار نقل و انتقال را انجام می­دهند. البته این فرآیند به صورت متفاوتی انجام خواهد شد.

قابلیت­های ورودی پشتیبانی شده:

  • دریافت مجموعه‌­ای از رسیدها (از فاکتور خرید)
  • دریافت اطلاعات آیتم­‌های بازگشت خورده (از یادداشت­های مرتبط با پرداختی­‌ها)

قابلیت­های خروجی پشتیبانی شده:

  • دریافت اطلاعات ارسال (از فاکتورهای فروش یا مجموع اسناد ارسال)
  • دریافت رسید آیتم­‌های بازگشتی (از یادداشت­های مرتبط با پرداختی­‌ها)­

در این موارد، اطلاعات رهگیری آیتم به صورت خودکار به یادداشت آیتم یا فاکتورها اضافه می­‌شود، اما صفحه Item Tracking Lines اجازه تغییرات بیشتر در شماره سریال و سری ساخت را نخواهد داد. در این شرایط تنها اطلاعات قابل تغییر تعداد آیتم‌­ها است.

ثبت اطلاعات شماره سریال و سری ساخت

در صورتی که نیاز به اضافه کردن اطلاعات به شماره رهگیری آیتم را دارید (مانند موارد کنترل کیفیت)، می­توانید این کار را در کارت‌­های اطلاعات آیتم در نرم‌افزار انجام بدهید.

 

تغییر اطلاعات کنونی در شماره سریال و سری ساخت

  • دسته‌­بندی مجدد شماره سریال و سری ساخت

دسته­‌بندی مجدد اطلاعات رهگیری آیتم به معنای تخصیص شماره سریال، سری ساخت یا تاریخ انقضای جدید است. شما همچنین می­توانید چندین سری ساخت را در یک دسته­بندی قرار بدهید. این قابلیت در بخش دسته بندی مجدد آیتم‌­ها وجود دارد.

 

یک دیدگاه بگذارید